clock menu more-arrow no yes

Filed under:

NCAA Wrestling Championships Brackets, Seeds, & Qualifiers

New, 27 comments

Who's getting a bid and who gets to hit the buffet?

Today is the day.  We'll find out how many Cyclones will be getting bids to St. Louis for the 20015 Division 1 NCAA Wrestling Championships.  At large bids will be announced, starting at 125 pounds, every half hour starting at noon central.  At 5PM there will be a webcasted bracket release show and following the completion of that show full brackets will become available.  We'll be updating this page throughout the day as information is released.

Cyclones who can be met in St. Louis:

133: Earl Hall
141: Dante Rodriguez
149: Gabe Moreno
165: Micheal Moreno
174: Tanner Weatherman
184: Lelund Weatherspoon
197: Kyven Gadson

Cowboys who can be met in St. Louis:

125: Eddie Klimara
133: Gary Wayne Harding
141: Dean Heil
149: Josh Kindig
157: Anthony Collica
165: Alex Dieringer
174: Kyle Crutchmer
184: Nolan Boyd
HWT: Austin Marsden

Mountaineers who can be met in St. Louis:

125: Zeke Moisey
141: Mike Morales
184: Jakob Scheffel
197: Jake Smith

Sooners who can be met in St. Louis:

133: Cody Brewer
157: Justin DeAngelis
165: Clark Glass
174: Matt Reed
HWT: Ross Larson

Brackets

Brackets are available here (.pdf)

125 Qualifiers/Seeds:

Seed Wrestler School Conference
1 Alan Waters Missouri MAC
2 Nahshon Garrett Cornell EIWA
3 Joey Dance Virginia Tech ACC
4 Nathan Tomasello Ohio State Big Ten
5 Sean Boyle Chattanooga SoCon
6 Thomas Gilman Iowa Big Ten
7 Eddie Klimara Oklahoma State Big XII
8 Tyler Cox Wyoming WWC
9 Dylan Peters Northern Iowa MAC
10 Ronnie Rios Oregon State Pac 12
11 Jordan Conaway Penn State Big Ten
12 Kory Mines Edinboro EWL
13 Ben Willeford Cleveland State SoCon
14 Joshua Rodriguez North Dakota State WWC
15 Chasen Tolbert Utah Valley WWC
16 Paul Petrov Bucknell EIWA
- Trey Andrews Northern Colorado WWC
- Ares Carpio Arizona State Pac 12
- Joe DeAngelo North Carolina State ACC
- Jesse Delgado Illinois Big Ten
- Dom Forys Pittsburgh ACC
- Nick Herrmann Virginia ACC
- Brandon Jeske Old Dominion MAC
- Tim Lambert Nebraska Big Ten
- Ethan Lizak Minnesota Big Ten
- Joaquin Marquez The Citadel SoCon
- Josh Martinez Air Force WWC
- Zeke Moisey West Virginia Big XII
- Dominic Parisi Appalachian State SoCon
- Scott Parker Lehigh EIWA
- Evan Silver Stanford Pac 12
- David Terao American EIWA
- Conor Youtsey Michigan Big Ten

133 Qualifier/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Christopher Dardanes Minnesota Big Ten
2 Bradley Taylor Wisconsin Big Ten
3 Cory Clark Iowa Big Ten
4 Johnni DiJulius Ohio State Big Ten
5 Zane Richards Illinois Big Ten
6 Earl Hall Iowa State Big XII
7 James Gulibon Penn State Big Ten
8 Kevin Devoy Drexel EIWA
9 AJ Schopp Edinboro EWL
10 Mason Beckman Lehigh EIWA
11 Danny Sabatello Purdue Big Ten
12 George DiCamillo Virginia ACC
13 Cody Brewer Oklahoma Big XII
14 Rossi Bruno Michigan Big Ten
15 Nick Soto Chattanooga SoCon
16 Mackenzie McGuire Kent State MAC
- Geoffrey Alexander Maryland Big Ten
- Scott Delvecchio Rutgers Big Ten
- Robert Deutsch Rider EWL
- Mitch Finesilver Duke ACC
- Mark Grey Cornell EIWA
- Gary Wayne Harding Oklahoma State Big XII
- Jack Hathaway Oregon State Pac 12
- Troy Heilmann North Carolina ACC
- Dominick Malone Northwestern Big Ten
- Eric Montoya Nebraska Big Ten
- Ian Nickell Bakersfield Pac 12
- Kevin Norstrem Virginia Tech ACC
- Ronald Perry Lock Haven EWL
- Jade Rauser Utah Valley WWC
- Caleb Richardson Pennsylvania EIWA
- Connor Schram Stanford Pac 12
- Zach Synon Missouri MAC

141 Qualifiers/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Logan Stieber Ohio State Big Ten
2 Mitchell Port Edinboro EWL
3 Lavion Mayes Missouri MAC
4 Devin Carter Virginia Tech ACC
5 Josh Dziewa Iowa Big Ten
6 Nick Dardanes Minnesota Big Ten
7 Anthony Ashnault Rutgers Big Ten
8 Geo Martinez Boise State Pac 12
9 Anthony Abidin Nebraska Big Ten
10 Zachary Horan Central Michigan MAC
11 Chris Mecate Old Dominion MAC
12 Joseph Ward North Carolina ACC
13 Randy Cruz Lehigh EIWA
14 Dean Heil Oklahoma State Big XII
15 Jamel Hudson Hofstra EIWA
16 Mike Morales West Virginia Big XII
- Mitchell Bengtson North Dakota State WWC
- George Fisher Michigan Big Ten
- Kevin Jack North Carolina State ACC
- Matthew Kraus Arizona State Pac 12
- Jordan Laster Princeton EIWA
- Nick Lawrence Purdue Big Ten
- Mike Longo Appalachian State SoCon
- Jameston Oster Northwestern Big Ten
- David Pearce Drexel EIWA
- Mike Pongracz Chattanooga SoCon
- Steven Rodrigues Illinois Big Ten
- Dante Rodriguez Iowa State Big XII
- Tyler Small Kent State MAC
- Tyler Smith Bucknell EIWA
- Joseph Spisak Virginia ACC
- Jesse Thielke Wisconsin Big Ten
- Chuck Zeisloft Rider EWL

149 Qualifier/Seeds

Seed Name Team Conference
1 Drake Houdashelt Missouri MAC
2 Jason Tsirtsis Northwestern Big Ten
3 David Habat Edinboro EWL
4 Brandon Sorensen Iowa Big Ten
5 Christopher Villalonga Cornell EIWA
6 Alec Pantaleo Michigan Big Ten
7 Sal Mastriani Virginia Tech ACC
8 Alexander Richardson Old Dominion MAC
9 Gabe Moreno Iowa State Big XII
10 Christian Pagdilao Arizona State Pac 12
11 Tywan Claxton Ohio MAC
12 Zack Beitz Penn State Big Ten
13 CJ Cobb Pennsylvania EIWA
14 Cody Ruggirello Hofstra EIWA
15 Bryant Clagon Rider EWL
16 Mike Racciato Pittsburgh ACC
- Christian Barber North Carolina ACC
- Marcus Cain Duke ACC
- Matthew Cimato Drexel EIWA
- Michael Depalma Kent State MAC
- Matthew Frisch The Citadel SoCon
- Shawn Greevy Chattanooga SoCon
- Colin Heffernan Central Michigan MAC
- Joshua Kindig Oklahoma State Big XII
- Kyle Langenderfer Illinois Big Ten
- Ryan Mosley Gardner-Webb SoCon
- Daniel Neff Lock Haven EWL
- Brandon Nelson Purdue Big Ten
- Chris Perez Princeton EIWA
- Clayton Ream North Dakota State WWC
- Garrett Schaner Stanford Pac 12
- Hunter Stieber Ohio State Big Ten
- Kenneth Theobold Rutgers Big Ten

157 Qualifier/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Isaiah Martinez Illinois Big Ten
2 Brian Realbuto Cornell EIWA
3 Dylan Ness Minnesota Big Ten
4 James Green Nebraska Big Ten
5 Cody Pack South Dakota State WWC
6 Josh Demas Ohio State Big Ten
7 Ian Miller Kent State MAC
8 John Boyle American EIWA
9 Joseph LaVallee Missouri MAC
10 Justin DeAngelis Oklahoma Big XII
11 Brian Murphy Michigan Big Ten
12 Mitchell Minotti Lehigh EIWA
13 Anthony Perrotti Rutgers Big Ten
14 Chad Walsh Rider EWL
15 Justin Staudenmayer Brown EIWA
16 Aaron Walker The Citadel SoCon
- Andrew Atkinson Virginia ACC
- Noel Blanco Drexel EIWA
- Nick Brascetta Virginia Tech ACC
- Spartak Chino Ohio MAC
- Anthony Collica Oklahoma State Big XII
- Alex Elder Oregon State Pac 12
- Gregory Flournoy George Mason EWL
- Steven Hernandez Boise State Pac 12
- Mike Kelly Iowa Big Ten
- Immanuel Kerr-Brown Duke ACC
- Brooks Martino Pennsylvania EIWA
- Louis Mascola Maryland Big Ten
- Russell Parsons Army EIWA
- Oliver Pierce Arizona State Pac 12
- Markus Scheidel Columbia EIWA
- Doug Welch Purdue Big Ten
- Brandon Zeerip Eastern Michigan MAC

165 Qualifier/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Alex Dieringer Oklahoma State Big XII
2 Michael Moreno Iowa State Big XII
3 Isaac Jordan Wisconsin Big Ten
4 Nicholas Sulzer Virginia ACC
5 Bo Jordan Ohio State Big Ten
6 Taylor Walsh Indiana Big Ten
7 Pierce Harger Northwestern Big Ten
8 Peyton Walsh Navy EIWA
9 Jackson Morse Illinois Big Ten
10 Jim Wilson
Stanford Pac 12
11 Tristan Warner Old Dominion MAC
12 Dylan Palacio Cornell EIWA
13 Cooper Moore Northern Iowa MAC
14 Coleman Gracey Army EIWA
15 Ethan Ramos North Carolina ACC
16 Harrison Hightower Ohio MAC
- Connor Brennan Rider EWL
- Mike England Missouri MAC
- Adam Fierro Bakersfield Pac 12
- Dakota Friesth Wyoming WWC
- Clark Glass Oklahoma Big XII
- Connor McMahon SIUE SoCon
- Nick Moore Iowa Big Ten
- Mitchell Polkowske Northern Colorado WWC
- Troy Reaghard Pittsburgh ACC
- Patrick Robinson IV Purdue Big Ten
- Max Rohskopf North Carolina State ACC
- Jonathan Schleifer Princeton EIWA
- Jesse Stafford Air Force WWC
- Garrett Sutton Michigan Big Ten
- Seth Thomas Oregon State Pac 12
- Tyrel White Columbia EIWA
- Austin Wilson
Nebraska Big 10

174 Qualifiers/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Robert Kokesh Nebraska Big Ten
2 Matthew Brown Penn State Big Ten
3 Michael Evans Iowa Big Ten
4 John Eblen Missouri MAC
5 Blaise Butler Virginia ACC
5 Logan Storley Minnesota Big Ten
7 Zach Epperly Virginia Tech ACC
8 Tyler Wilps Pittsburgh ACC
9 Cody Walters Ohio MAC
10 Mark Martin Ohio State Big Ten
11 Zach Brunson Illinois Big Ten
12 Kyle Crutchmer Oklahoma State Big XII
13 Tanner Weatherman Iowa State Big XII
14 Andy McCulley Wyoming WWC
15 Santiago Martinez Lehigh EIWA
16 Frank Cousins Wisconsin Big Ten
- Jadaen Bernstein Navy EIWA
- Jordan Ellingwood Central Michigan MAC
- Brian Harvey Army EIWA
- Nathan Jackson Indiana Big Ten
- Kurtis Julson North Dakota State WWC
- Dominic Kastl Cal Poly Pac 12
- Joe Latham Oregon State Pac 12
- Sean Mappes Chattanooga SoCon
- Taylor Massa Michigan Big Ten
- George Pickett Cornell EIWA
- Matt Reed Oklahoma Big XII
- Pete Renda North Carolina State ACC
- Ethan Smith Utah Valley WWC
- John Staudenmayer North Carolina ACC
- Raymond Waters Arizona State Pac 12
- Chad Welch Purdue Big Ten
- Ryan Wolfe Rider EWL

184 Qualifiers/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Gabriel Dean Cornell EIWA
2 Max Thomusseit Pittsburgh ACC
3 Blake Stauffer Arizona State Pac 12
4 Jack Dechow Old Dominion MAC
5 Taylor Meeks Oregon State Pac 12
6 Hayden Zillmer North Dakota State WWC
7 Nathaniel Brown
Lehigh EIWA
8 Domenic Abounader Michigan Big Ten
9 Sam Brooks Iowa Big Ten
10 Lorenzo Thomas Pennsylvania EIWA
11 Brett Pfarr Minnesota Big Ten
12 Nolan Boyd Oklahoma State Big XII
13 Victor Avery Edinboro EWL
14 Matthew McCutcheon Penn State Big Ten
15 Richard Robertson Wisconsin Big Ten
16 Timothy Dudley Nebraska Big Ten
- Ophir Bernstein Brown EIWA
- Kenny Courts
Ohio State
Big Ten
- Nick Fiegener Cal Poly Pac 12
- Fred Garcia Lock Haven EWL
- Brett Harner Princeton EIWA
- Jacob Kasper Duke ACC
- Patrick Kissel Purdue Big Ten
- Jack McKeever Binghamton EIWA
- Willie Miklus Missouri MAC
- Scott Patrick Davidson SoCon
- Lazarus Reyes Illinois Big Ten
- John Rizqallah Michigan State Big Ten
- Andrew Romanchik Ohio MAC
- Jakob Scheffel West Virginia Big XII
- Thomas Sleigh Bucknell EIWA
- Ben Stroh Wyoming WWC
- Lelund Weatherspoon Iowa State Big XII

197 Qualifiers/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 J`Den Cox Missouri MAC
2 Morgan McIntosh Penn State Big Ten
3 Kyven Gadson Iowa State Big XII
4 Kyle Snyder Ohio State Big Ten
5 Scott Schiller Minnesota Big Ten
6 Nathan Burak Iowa Big Ten
7 Abram Ayala Princeton EIWA
8 Max Huntley Michigan Big Ten
9 Jace Bennett Cornell EIWA
10 Conner Hartmann Duke ACC
11 Alex Polizzi Northwestern Big Ten
12 Timothy McCall Wisconsin Big Ten
13 Shane Woods Wyoming WWC
14 Phillip Wellington Ohio MAC
15 Aaron Studebaker Nebraska Big Ten
16 Elliot Riddick Lehigh EIWA
- Anthony Abro Eastern Michigan MAC
- Braden Atwood Purdue Big Ten
- Bryce Barnes Army EIWA
- Kevin Beazley Old Dominion MAC
- Canaan Bethea Pennsylvania EIWA
- Scottie Boykin Chattanooga SoCon
- Cody Crawford Oregon State Pac 12
- Jared Haught Virginia Tech ACC
- Jeffrey Koepke Illinois Big Ten
- Basil Minto Northern Iowa MAC
- Trent Noon Northern Colorado WWC
- Zach Nye Virginia ACC
- Vincent Pickett Edinboro EWL
- Nathan Rotert South Dakota State WWC
- Shawn Scott Northern Illinois MAC
- Jake A. Smith West Virginia Big XII
- Jake Tindle SIUE SoCon

HWT Qualifiers/Seeds

Seed Wrestler School Conference
1 Nick Gwiazdowski North Carolina State ACC
2 Michael McMullan Northwestern Big Ten
3 Bobby Telford Iowa Big Ten
4 Austin Marsden Oklahoma State Big XII
5 Connor Medbery Wisconsin Big Ten
6 Adam Coon Michigan Big Ten
7 Blaize Cabell Northern Iowa MAC
8 James Lawson Penn State Big Ten
9 Michael Kroells Minnesota Big Ten
10 Ty Walz Virginia Tech ACC
11 Devin Mellon Missouri MAC
12 Denzel Dejournette Appalachian State SoCon
13 Tyler Deuel Binghamton EIWA
14 Joe Stolfi Bucknell EIWA
15 Ross Larson Oklahoma Big XII
16 Evan Knutson North Dakota State WWC
- Jacob Aiken-Phillips Cornell EIWA
- Brooks Black Illinois Big Ten
- Nathan Butler Stanford Pac 12
- J.J. Everard South Dakota State WWC
- Tanner Harms Wyoming WWC
- Jacob Henderson Old Dominion MAC
- Collin Jensen Nebraska Big Ten
- Jared Johnson Chattanooga SoCon
- Jacob Kettler George Mason EWL
- Mimmo Lytle Kent State MAC
- Spencer Myers Maryland Big Ten
- David Ng Harvard EIWA
- Garrett Ryan Columbia EIWA
- Riley Shaw Cleveland State SoCon
- William Smith Rutgers Big Ten
- Ryan Solomon Pittsburgh ACC
- Nick Tavanello Ohio State Big Ten

What's Next?

Early next week we'll post our NCAA Wrestling Fantasy tournament pool, and we'll follow that up with a Day 1 preview on Wednesday the 18th.  The NCAA Wrestling tournament is held in St. Louis on March 19th-21st.  You'll be able to watch every match on ESPN3/WatchESPN with the later rounds also being available on various ESPN channels. We'll include the details in the previews for each day of the tournament.

Will we meet her in St. Louis?

Probably not.  But you'll never know unless you try.